Szef polskiego MSZ z wizytą w Paryżu i Madrycie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz odwiedzi dziś Paryż, a jutro uda się do Madrytu. We Francji i Hiszpanii spotka się z szefami dyplomacji tych krajów.

W Paryżu ministrowie mają poruszyć m.in. kwestie „możliwości intensyfikacji współpracy polsko-francuskiej”. Szefowie dyplomacji będą rozmawiać również o bieżącej agendzie Unii Europejskiej dot. przyszłości UE i bezpieczeństwa.

To ofensywa dyplomatyczna, która przyniesie Polsce wiele dobrych skutków – ocenił poseł PiS-u Dominik Tarczyński.

– Do tej pory te relacje były różne. Sygnały dyplomatyczne, głównie z Francji, były różne. Teraz widzimy, że to Polska jest krajem, o który się zabiega – najpierw wizyta Angeli Merkel, teraz wizyta szefa polskiego MSZ w Paryżu, o którą strona francuska w pewnym wymiarze zabiegała. Cieszę się, że podczas rozmowy ze mną komisarz Oettinger powiedział, że nie będzie Unii dwóch prędkości i dwóch budżetów – dla strefy euro i pozostałych państw. Widać więc absolutną zmianę nastawienia – wskazał Dominik Tarczyński.

Z kolei jutro podczas wizyty w Madrycie minister Jacek Czaputowicz i szef hiszpańskiego MSZ omówić mają plany rozwoju wzajemnych stosunków obu krajów, aktualne kwestie europejskie i bezpieczeństwa międzynarodowego, a także aktywność Polski i Hiszpanii na forum ONZ.

Tematem rozmowy będzie również „odnowienie działania” Trójkąta Weimarskiego. Wolę zintensyfikowania współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego zadeklarowali wcześniej w Warszawie także premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

RIRM

drukuj