fot. PAP/Paweł Supernak

Izrael: Waszczykowski spotkał się z premierem Netanjahu

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w środę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. To pierwszy punkt wizyty szefa polskiej dyplomacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

Waszczykowski na początku spotkania złożył kondolencje w związku z ubiegłotygodniowym palestyńskim zamachem w Tel Awiwie, w którym zginęły cztery osoby. Podkreślił, że rozmowa będzie dotyczyć m.in. pokojowego procesu na Bliskim Wschodzie. Szef MSZ mówił też o stosunkach polsko-izraelskich, m.in. o kontaktach gospodarczych.

W środę Waszczykowski odwiedzi też Instytut Yad Vashem, a następnie uda się na wzgórze cmentarne na Górze Syjon. Na znajdującym się tam cmentarzu pochowani są żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Minister złoży wieniec przy pomniku żołnierzy gen. Andersa, a także na grobach konsulów Rzeczypospolitej. Złoży też kamyk na grobie Oskara Schindlera i porozmawia z siostrami elżbietankami ze Starego i Nowego Domu Polskiego. Później minister spotka się z dyrektorem generalnym w MSZ Izraela Dore Goldem.

Po południu szef polskiego MSZ udaje się do Ramallach, gdzie przeprowadzi rozmowy z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijadem al-Malkim oraz premierem Ramim Hamdallahem.

Proces pokojowy izraelsko-palestyński, wznowiony w lipcu 2013 roku, a w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 roku. Negocjacje nie doprowadziły do żadnego porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa; większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

PAP/RIRM

drukuj