Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Unii Europejskiej

Relacje NATO-Unii Europejska zacieśniają się – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini.

Jak mówił, istotne jest, że przed szczytem Sojuszu w Warszawie Mogherini opublikuje strategię globalną UE.

Dokument był jednym z tematów dyskusji szefów dyplomacji polskiej i unijnej.

– Czekamy na ten dokument. To będzie ważny dokument, szczególnie m.in. przez jego zawartość, ale również na to, iż będzie opublikowany tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. Zakładamy, że przynajmniej na jednej sesji, gdzie będziemy rozmawiać o relacjach NATO z Unią Europejską, będzie również jednym z podstawowych dokumentów do debaty. Rozmawialiśmy o tym, iż relacje NATO-UE w tej chwili się zacieśniają.(…) Żartowaliśmy iż jeden z zamrożonych konfliktów w Europie przestaje istnieć, zostaje odmrożony. Jeśli inne pójdą tym tropem, to Europa oczywiście polepszy swoją międzynarodową sytuację bezpieczeństwa – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Federika Mogherini spotyka się także w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Rozmowy dotyczą m.in. współpracy między Unią Europejską i NATO w kontekście lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie. Wśród poruszanych tematów znalazły się także sankcje wobec Rosji i Partnerstwo Wschodnie.

RIRM

drukuj