Większość Rosjan uważa USA za wrogi kraj

Większość Rosjan uważa, że najbardziej wrogo ze wszystkich krajów do Federacji Rosyjskiej nastawione są USA; opinię taką podziela 72 proc. badanych – wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Polskę za najbardziej nieprzyjazną uważa 24 proc. pytanych.

W opublikowanych w czwartek rezultatach badań rosyjskiego ośrodka sprecyzowano, że rok temu 73 proc. respondentów uważało Stany Zjednoczone za najbardziej wrogie Rosji, a w 2014 roku – 69 proc.

Na drugim miejscu jeśli chodzi o wrogość wobec Rosji znalazła się obecnie Ukraina. 48 proc. Rosjan uważa, że kraj ten jest najbardziej nieprzyjaźnie nastawiony do Rosji, choć jeszcze rok temu oceniało tak 37 proc., a dwa lata wcześniej – 30 proc.

Bardzo wzrosła grupa Rosjan, którzy są przekonani, że najbardziej wrogim wobec nich krajem jest Turcja – do 29 proc. wobec zaledwie 1 proc. w latach 2014-2015.

Na listę nieprzyjaciół Rosji trafiła również Polska, która otrzymała 24 proc. wskazań. Na Łotwę i Litwę wskazało po 23 proc. respondentów.

Nie zmienił się natomiast ranking głównych sojuszników Rosji. Wśród najbliższych przyjaciół Rosjanie wskazują Białoruś (50 proc. wobec 55 proc. w 2015 roku), Kazachstan (39 proc. wobec 41 proc.), Chiny (odpowiednio 34 i 43 proc.), a także Indie (18 proc.), Armenię (13 proc.), Kubę i Syrię (po 10 proc.).

Wobec Stanów Zjednoczonych źle nastawionych jest aż 80 proc. respondentów wobec 65 proc. w styczniu. W opinii 31 proc. w ostatnim czasie relacje się pogorszyły. 12 proc. uważa przeciwnie, a 49 proc. nie odnotowało żadnych zmian.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-23 maja na grupie 1600 ludzi z 48 regionów Federacji Rosyjskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl