fot. mc.gov.pl

1 stycznia 2017 r. rozpocznie działalność Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa – pod taką nazwą polska skarbówka będzie prowadziła swoją działalność od 1 stycznia 2017 roku. Jej powstanie zapowiedział wczoraj minister finansów Paweł Szałamacha. 

Krajowa Administracja Skarbowa ma skonsolidować niepołączone bazy danych, a także – jak zauważył minister – to, co jest rozproszone i dysfunkcyjne.

Według ministra projekt ustawy w tej sprawie został przekazany do Rady Dialogu Społecznego. Dziś natomiast miał być dyskutowany.

Minister finansów Paweł Szałamacha na wczorajszej konferencji prasowej przyznał, ze jest to duża reforma, wymagająca nawet kilkadziesiąt rozporządzeń ministerialnych.

– Naszym celem jest, żeby ustawa była przyjęta jeszcze w lipcu tego roku. Wówczas będzie miała ona przyzwoite, długie, prawie półroczne vacatio legis, gdyż 1 stycznia jest dzień inauguracji. W międzyczasie będą przyjmowane akty wykonawcze, bo to jest duża reforma. To będzie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, rozporządzeń ministra finansów. To będzie już jesienią tego roku, tak, aby później płynnie przejść w nowy kształt działania polskiej skarbówki, żeby ograniczyć do kilku tygodni ten czas niepewności, zastanawiania się i związanego z tym problemu w każdej organizacji, która podejmuje tak dużą zmianę – powiedział Paweł Szałamacha.

Minister Paweł Szałamacha zapowiedział także podwyżki w skarbówce. Dodał, że zastał sytuację, w której 60 procent pracowników polskiego aparatu skarbowego uzyskiwało podstawowe uposażenie poniżej 3 tys. zł brutto.

Szef resortu finansów nie wykluczył też zwolnień 3-4 procent naturalnej rotacji.

RIRM

drukuj