Stawka wynagrodzenia dla żołnierzy obrony terytorialnej

Żołnierze obrony terytorialnej najprawdopodobniej będą otrzymywać ok. 500 zł za swoją służbę. Poinformował o tym pełnomocnik MON-u ds. tworzenia obrony terytorialnej kraju dr Grzegorz Kwaśniak.

W Ostródzie trwają pierwsze Targi Proobronne „Pro Defense 2016”, poświęcone w szczególności Wojskom Obrony Terytorialnej. Targom towarzyszy także kongres organizacji proobronnych z Polski, krajów NATO i państw neutralnych.

Resort obrony poprzez środki pieniężne chce zachęcić młodych ludzi aby wstępowali do nowej formacji.

Ponieważ koncepcja przewiduje szkolenie przez dwa dni w miesiącu, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą dostawali niecałe 200 zł miesięcznie z tego tytułu. Przewidywany jest także dodatek za gotowość. Prawdopodobnie w kwocie 300 złotych.

Poseł Michał Jach szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówi, że to dobre rozwiązanie. Choć zaznacza, że młodzi ludzie powinni się kierować przede wszystkim poczuciem obowiązku i patriotyzmu.

– Jest bardzo duże zainteresowanie młodzieży tą formą służby i okazywania zobowiązania i miłości do Ojczyzny. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre. Kwota, którą młodzi ludzie będą otrzymywać ma uzasadnienie, ponieważ oni będą musieli poświęcić swój czas, muszą też utrzymywać odpowiednią kondycję fizyczną. Będą co roku brać udział w różnych szkoleniach, za tą dyspozycyjność należy im się rekompensata i bardzo dobrze, że wymyślono taką formę – podkreślił Michał Jach.

MON chce, aby obrona terytorialna stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych.

Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat resort zamierza utworzyć 17 brygad – po jednej w każdym województwie, a dwie na Mazowszu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl