fot. twitter.com/PolskaPolicja

Olsztyn: Seniorka przekazała oszustom 30 tys. zł

81-letnia mieszkanka Olsztyna przekazała 30 tys. zł oszustom, którzy podali się za policjantów. Zdołali ją przekonać, że bierze udział w akcji. Olsztyńska policja ostrzega przez oszustami i wyjaśnia, że nigdy nie angażuje postronnych osób do akcji operacyjnych.

Jak podał w środę podkomisarz Rafał Prokopczyk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, do oszustwa mieszkanki Olsztyna doszło we wtorek. Do seniorki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP, który rozpracowuje szajkę oszustów.

W trakcie rozmowy tłumaczył kobiecie, że jej oszczędności są zagrożone i poprosił ją o spakowanie posiadanych pieniędzy i przekazanie „policjantowi operacyjnemu”, który już czekał pod mieszkaniem kobiety. 81-latka spakowała swoje oszczędności do reklamówki i przekazała je nieznanemu mężczyźnie.

Policjanci przypominają, że nigdy nie angażują postronnych osób do akcji operacyjnych, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Apelujemy o zachowanie rozwagi i czujności – dodał Rafał Prokopczyk.

Wskazał, że działanie oszustów za każdym razem jest podobne. Zwykle oszust przekonuje swojego rozmówcę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i zwraca się z prośbą o pomoc w tej „operacji”. Pomoc za każdym razem ma polegać na przekazaniu gotówki, bo tylko dzięki temu „funkcjonariusz” będzie mógł zatrzymać prawdziwych przestępców. W rzeczywistości to on jest przestępcą, nie mającym nic wspólnego z policją. Jedyny cel, który mu przyświeca, to wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na podany numer bankowy, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Mija kolejna chwila, zanim zdezorientowany pokrzywdzony zorientuje się, że właśnie padł ofiarą oszusta – wskazał rzecznik olsztyńskiej policji.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl