fot. pixabay.com

Europosłowie PiS interweniują ws. protekcjonizmu Ukrainy na rynku mleka

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości podjęli interwencję w sprawie protekcjonistycznych działań Ukrainy w sektorze mleczarskim. Krzysztof Jurgiel oraz Zbigniew Kuźmiuk wystosowali pytanie do Komisji Europejskiej dotyczące wszczęcia dochodzenia przez stronę ukraińską.  

Ma ono związek z rosnącym importem mleka na Ukrainę. Działań domaga się 14 producentów nabiału reprezentowanych przez szefa Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy. Domagają się oni ochrony krajowych producentów.

Według danych – które jednak nieco się różnią – w ubiegłym roku na Ukrainę dostarczono około 47 tys. ton sera, 28 tys. ton mleka pełnego i 12 tys. ton masła.

W tym kontekście europoseł Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że działania strony ukraińskiej mogą być protekcjonistyczne i ograniczać dostęp do rynku polskim i europejskim eksporterom produktów mleczarskich. To z kolei narusza przepisy prawa Unii Europejskiej.

– Ukraina jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską. Wprawdzie nie obowiązują ją wszystkie reguły związane ze swobodą przepływu towarów, ale w umowie stowarzyszeniowej obie strony umówiły się, że w odpowiedni sposób będą otwierały swoje rynki na produkty i towary pochodzące zarówno z Unii, jak i z Ukrainy. Reguły muszą być respektowane i mam nadzieję, że tak będzie. Można spodziewać się, że dla producentów ukraińskich może to być coraz większy problem w sytuacji, gdy eksport z Ukrainy do Rosji został bardzo mocno ograniczony. Takie są konsekwencje umowy stowarzyszeniowej – zwrócił uwagę Zbigniew Kuźmiuk.

Dlatego europosłowie PiS chcą wiedzieć, czy KE planuje podjąć kroki w związku z działaniami Ukrainy w sektorze mleczarskim oraz czy takie działania są zgodne z wdrażanym układem o stowarzyszeniu między UE i Ukrainą.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl