PiS: można dopisać pytania do referendum

PiS przekonuje, że jest możliwość dopisania trzech dodatkowych pytań do wrześniowego referendum. Wskazują na to ekspertyzy prawne, zaprezentowane przez partię.

Kandydatka PiS-u na premiera Beata Szydło zaproponowała pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków oraz Lasy Państwowe. Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że rozważy sprawę.

Zdaniem prof. dr hab. Bogusława Banaszaka i dr. hab. Mariusza Muszyńskiego, prezydent może na każdym etapie uchylić postanowienie w sprawie referendum, jeśli uzna, że któreś z pytań jest niekonstytucyjne, szczególnie w sytuacji zmiany personalnej na urzędzie prezydenta. Prawnicy piszą też, że zmiana postanowienia prezydenta jest możliwa, wymaga jednak zgody Senatu.

Dr Przemysław Czarnek konstytucjonalista z KUL-u zgadza się z tym. Mówi, że to wynika z przepisów konstytucji i ustawy o referendum ogólnokrajowym.

– Nie da się zmienić zakresu tego referendum, pytań referendalnych, bez zgody Senatu – to jest zupełnie jasne. Sam prezydent nie jest władny rozszerzyć tego referendum. Co do tego, czy jest władny w ogóle uchylić postanowienie, to tutaj analizy mogłyby być różne. Uważam, że istnieje możliwość rozszerzenia referendum o te trzy pytania proponowane przez panią poseł Beatę Szydło i PiS, przy uwzględnieniu pewnych mankamentów prawnych, ale te mankamenty prawne w stosunku do wartości, jaką jest uratowanie 100 mln zł i demokracji 6 września, to jest nic – tłumaczy konstytucjonalista.

Mankamentem prawnym takiej procedury – jak mówi dr Przemysław Czarnek – byłby przepis, który mówi o potrzebie zgłoszenia się fundacji i stowarzyszeń, których zakres działania pokrywa się z treścią pytań referendalnym na 40 dni przed plebiscytem. Na to już obecnie czasu nie ma. Jednak bez względu na to, w tym przypadku powinny zwyciężyć wartości demokratyczne – zaznacza konstytucjonalista.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Bronisława Komorowskiego – 6 września Polacy mają odpowiadać na trzy pytania dotyczące JOW-ów, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz ordynacji podatkowej, co do których są wątpliwości konstytucyjne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl