KE: 69,3 mln euro dla Polski na politykę migracyjną

Polska otrzyma ponad 69,3 mln euro do 2020 r. na działania związane z polityką migracyjną – poinformowała KE. Środki mają być przeznaczone na m.in. tworzenie i poprawę warunków w ośrodkach dla uchodźców czy procedury azylowe.

Większość z tych środków – 63,4 mln euro – pochodzić będzie z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Komisja Europejska zatwierdziła polski program działań finansowanych z tego funduszu. Pozostałe 5,9 mln euro to środki na tzw. działania szczególne, podejmowane wspólne z innymi krajami, jak np. wspólne projekty dotyczące powrotów imigrantów do krajów pochodzenia i ich reintegracji.

Poseł do Parlamentu Europejskiego i dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, mówi, że unijne pieniądze nie są współmierne do potrzeb w tym zakresie.

– Jeżeli Polska rzeczywiście będzie musiała przyjąć nie tylko te pierwsze 2 tys., ale kolejne tysiące imigrantów, którzy przecież przybywają do UE, to 60 mln euro nie są wielkimi pieniędzmi, zwłaszcza że – zgodnie ze standardami unijnymi – ci uchodźcy otrzymują także środki będąc w tych ośrodkach imigracyjnych, więc trzeba im zwyczajnie wypłacać pieniądze tak, aby mogli normalnie funkcjonować. Zatem pieniądze na pewno nie są duże. To jest taka próba jakby zachęcania poszczególnych krajów członkowskich do tego, żeby bez zbędnej zwłoki przyjmowały imigrantów – tłumaczy europoseł.

W sierpniu KE zaakceptowała w sumie 23 krajowe programy wykorzystania środków z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na łączną kwotę 2,4 mld euro w latach 2014-2020. Największe wsparcie otrzymają Włochy i Grecja. Dla Włoch przeznaczono w sumie 558 mln euro, zaś dla Grecji 474 mln euro. Hiszpania otrzyma 521 mln euro z obu funduszy. KE do końca roku ma zaakceptować pozostałych 13 programów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl