Minister rolnictwa wnioskuje o umorzenie kar za kwoty mleczne

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył wniosek do Komisji Europejskiej o umorzenie kar dla producentów mleka, którzy przekroczyli tzw. kwoty mleczne.

Nałożona na rolników kara wyniosła ponad 160 mln euro. Rolnicy zapłacili już pierwszą ratę w wysokości ponad 250 mln zł.

Resort rolnictwa podkreśla, że za zniesieniem kar przemawia zła sytuacja na rynku mleka. Poza tym gospodarzy dotknęła susza.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący rolniczej „Solidarności”, podkreśla, że gospodarze wielokrotnie postulowali o umorzenie kar.

– Ta pierwsza rata jest zapłacona, w związku z tym wniosek jest zasadny, że przynajmniej w części można go umorzyć. Jeśli Unia Europejska podejdzie do tego ze zrozumieniem, to może taką decyzję podjąć. Jeśli nie, to wiadomo, że jest to prawo UE. My wnioskujemy, zabiegamy za tym. Wniosek pana ministra jest zasadny, natomiast sytuacja jest trudna, bo nikt nam nie chce zrekompensować skutków suszy – zwraca uwagę senator Jerzy Chróścikowski.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w ostatnich dniach zwrócił się także do Komisji Europejskiej w sprawie postulowanych przez Polskę dopłat do eksportu dla producentów wieprzowiny.

Spotkało się to z negatywną oceną unijnego komisarza ds. rolnictwa.

RIRM

drukuj