Euroland będzie miał budżet

Za dziesięć lat kraje eurolandu mogą mieć własny budżet. Takie rozwiązanie znalazło się w raporcie zatytułowanym „Dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej”.

Pod dokumentem podpisali się m.in. szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Politycy proponują silniejszą integrację 19 krajów eurostrefy.

Raport, który przytacza dziennik „Rzeczpospolita” przewiduje trzy etapy dochodzenia do  wspólnego budżetu. Pierwszy – który trwa – dotyczy koordynacji polityk budżetowych. Drugi zakłada unię bankową. Trzeci etap wymagałby zmiany prawa. Powołany zostałby minister budżetu i szef eurogrupy.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, mówi wprost: oddzielny budżet oznaczałby upadek Unii Europejskiej.

– Gdyby do tego doszło, oznaczałoby to zmniejszenie nakładów do wspólnego budżetu obejmującego 28 krajów. Mówiąc szczerze, byłby to kres Unii Europejskiej w dotychczasowym kształcie. Mam nadzieję, że przywódcy głównych krajów UE zdają sobie sprawę do czego to prowadzi – zwłaszcza, że zachęcanie pozostałych do wejścia strefy euro w sytuacji, kiedy jest ona walącym się domem, jest nieporozumieniem – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Obecnie wspólna waluta obowiązuje w 19 krajach Unii Europejskiej. Ostatnim krajem, który przyjął euro jest Litwa. Z badań wynika, że większość Polaków jest przeciwna wstępowaniu do Eurostrefy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl