14 maja ministrowie ds. europejskich wysłuchają sprawozdania na temat dialogu z Polską o praworządności

Na spotkaniu 14 maja unijni ministrowie ds. europejskich wysłuchają sprawozdania wiceszefa KE na temat dialogu z Polską o praworządności. W trakcie rozmów nie zapadną żadne decyzje ws. dalszych działań dotyczących naszego kraju – podała PAP, powołując się na źródła w Unii Europejskiej.

Frans Timmermans przedstawi obecny stan dialogu i swoich kontaktów z polskimi władzami. Ministrowie poszczególnych krajów będą mogli zabrać głos.

Po ostatnim spotkaniu szef MSZ Jacek Czaputowicz i Frans Timmermans podkreślali, że porozumienia jeszcze nie ma, ale rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Według Jacka Czaputowicza Polska chce wykazać otwartość na postulaty KE, aby zamknąć spór.

Porozumienie Polski i KE – według wcześniejszych słów Fransa Timmermansa – powinno być wypracowane przed 14 maja.

Cała sprawa art. 7 zmierza ku końcowi. Pozostaje już tylko formalne domknięcie kilku kwestii – ocenił europoseł Karol Karski.

– Od początku było wiadomo, że możliwość sankcji wobec Polski jest nierealna i teraz KE zmierza do zamknięcia tej procedury. To kwestia jeszcze miesiąca, może dwóch, natomiast teraz nie ma już eskalacji tego sporu, a rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. […]Jeśli padłoby pytanie, jaka jest treść tych ustaleń, to te ustalenia leżą w Sejmie w formie projektu ustawy, są widoczne gołym okiem – powiedział Karol Karski.

W grudniu ubiegłego roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony. Obecnie Komisja domaga się dalszych ustępstw ze strony Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl