KE: Konsultacje z Rosją i Ukrainą ws. Nord Stream 2

Komisja Europejska zamierza prowadzić konsultacje m.in. z Rosją i Ukrainą w sprawie planowanych przepisów, które będą dotyczyły gazociągu Nord Stream 2 – poinformowały źródła unijne.

Projekt trafił wczoraj do ustaleń wewnątrz Komisji i wkrótce ma zostać ogłoszony. Chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej z 2009 r., która jest podstawą trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej.

Komisja Europejska szykuje zmianę, żeby nie było wątpliwości co do tego, czy przepisy Unii odnoszą się również do morskiej części Nord Stream 2.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk mówi, że ta nowela może zablokować budowę rosyjskiego rurociągu.

Chodzi o to, aby jednoznacznie zmienić trzeci pakiet energetyczny. Musi być jasne, że także inwestycje na dnie morza są nim objęte. Gdyby się tak stało, to oznaczałoby, że Rosjanie najprawdopodobniej z takim rozwiązaniem się nie pogodzą. Objęcie tej inwestycji trzecim pakietem energetycznym oznaczałoby, że dostęp do tych dwóch kolejnych rur mają nie tylko Rosjanie czy Niemcy, ale każdy inny dostawca gazu. Nie sądzę, żeby Rosjanie chcieli wyłożyć 10 mld dolarów na inwestycję, do której dostęp mają także inni potencjalni dostawcy gazu. Moim zdaniem doprowadziłoby to do tego, że ta inwestycja stałaby się nieaktualna – zaznacza dr Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł zwraca też uwagę na decyzję Senatu USA, który postanowił, że każda firma, która będzie współpracować z Rosjanami przy budowie Nord Stream 2 zostanie objęta sankcjami. Jak dodał, już same sankcje mogą sprawić, że inwestycja w Nord Stream 2 stanie się nieaktualna.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl