Trwa Tydzień Misyjny w polskim Kościele

W Kościele w Polsce trwa obecnie Tydzień Misyjny. W tym czasie oczy wiernych zwrócone są w stronę tych, którzy podejmują jedną z najtrudniejszych, ale i najważniejszych posług, do jakich wzywa nas Chrystus – posługę misjonarską. Przez cały tydzień na terenach wielu parafii w naszym kraju prezentowane będą inicjatywy, dzięki którym każdy katolik może wspomóc misje.

Już od 91 lat, zawsze w przedostatnią niedzielę października, chrześcijanie na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Misyjny, który w naszym kraju rozpoczyna Tydzień Misyjny. Jest to czas, w którym Kościół łączy się z misjonarzami duchowo, modlitewnie, a także finansowo wspiera wykonywaną przez nich pracę. Budzeniem świadomości misyjnej wśród wiernych zajmują się Papieskie Dzieła Misyjne.

– To misyjne dzieło to także twarz pierwszego wyświęconego w Mongolii kapłana. Kilka miesięcy temu pierwszy mongolski kapłan mógł sprawować Eucharystię. Gdyby nie dzieło misyjne całego Kościoła, gdyby nie dzieło ewangelizacji, pewnie do tego by nie doszło – akcentował ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Na świecie pracuje obecnie 350 tys. misjonarzy, z czego 2 tys. to Polacy. Ks. Tomasz Atłas zaznacza, że Papieskie Dzieła Misyjne przez cały rok proponują wiele inicjatyw mających wspierać ich działania na całym świecie

– Żywy Różaniec dla Misji, Misyjne Apostolstwo Chorych, Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, Kolędnicy Misyjni, Misyjny Biały Tydzień, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny, Misyjny Bukiet – o tym wszystkim mogą Państwo przeczytać na naszych stronach internetowych. To są propozycje dla każdego – wskazał duchowny.

Polski misjonarz posługujący w Republice Środkowej Afryki – ks. Krzysztof Pachuta – wyjaśnia, jak wygląda Tydzień Misyjny w tym kraju i jak duże znaczenie ma on dla jego mieszkańców.

– W regionie, w którym jest mniej więcej jedna trzecia chrześcijan, tak było na terenie mojej misji, ludzie przeżywają tydzień misyjny tak naprawdę przez cały rok, bo oni są stymulowani i motywowani nieustannie do tego, żeby dawać świadectwo swojej wiary, żeby pokazywać w pewnym sensie, dlaczego jesteś chrześcijaninem, dlaczego nie zostałeś przy swoich tradycyjnych wierzeniach, jakie są motywacje. Oni tym naprawdę żyją – przekonywał ks. Krzysztof Pachuta.

W tym roku w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych będzie realizowanych ok. 3 tysięcy projektów.

– Remontujemy kaplice, pomagamy w zakupieniu działki pod klasztor, uczestniczymy wieloetapowo w budowie kościoła, bo nie da się wybudować kościoła w ciągu roku. (…) Polska przekazuje dwa razy tyle pieniędzy co cała Afryka. Proszę zobaczyć, jakie to są proporcje. Z drugiej strony, jak bardzo jest to piękne, urzekające, że te wspólnoty uczestniczą w swoich modlitwach, w swoim dziele finansowym – powiedział ks. dr Maciej Będziński, Sekretarz Krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Każdego roku Polacy w tym czasie przekazują na misje około 1 mln dol. Ubiegłoroczne ofiary zostały przekazane na pomoc w budowie kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl