Rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow już u wybrzeży Syrii

Rosyjska grupa okrętów, w której skład wchodzi lotniskowiec Admirał Kuzniecow i która ma wzmocnić rosyjską obecność wojskową w Syrii, znajduje się obecnie u wybrzeży Syrii – poinformował w sobotę kapitan Admirała Kuzniecowa Siergiej Artamonow.

„Okręty z rosyjskiej grupy dotarły na wyznaczony obszar na wschodzie Morza Śródziemnego. Wykonują swoje zadania, poruszając się po wodach na zachód od wybrzeża Syrii” – oświadczył Artamonow w rosyjskiej telewizji publicznej.

Z pokładu Admirała Kuzniecowa „prawie codziennie” startują samoloty wojskowe, głównie aby ćwiczyć współpracę z najbliższym syryjskim portem – dodał.

Rosyjskie lotnictwo od ponad roku wspiera reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w walce z rebeliantami. W połowie października Rosja ogłosiła, że jej jedyny lotniskowiec wraz z eskortującymi go okrętami płynie do Syrii, by wzmocnić rosyjską obecność wojskową na tym obszarze.

Rozmieszczenie lotniskowca, krążownika rakietowego o napędzie atomowym Piotra Wielkiego, fregaty Siewieromorsk, niszczyciela rakietowego Wiceadmirał Kułakow czy okrętów zaopatrzenia pozwoli Rosji „odpowiedzieć na wszelkie nowe współczesne zagrożenia, takie jak piractwo, czy międzynarodowy terroryzm” – tłumaczyły wówczas rosyjskie siły zbrojne.

Zazwyczaj Admirał Kuzniecow stacjonuje w porcie w Siewieromorsku, nad Morzem Barentsa, i na pokładzie ma m.in. myśliwce Su-33 i MiG-29K oraz ponad 10 śmigłowców, m.in. Ka-52K i Ka-27.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl