A. Juszczenko: Al-Asad gotowy na demokratyczne wybory po pokonaniu IS

Prezydent Syrii Baszar al-Asad jest gotów zorganizować przedterminowe wybory prezydenckie w kraju i zamierza w nich wystartować. Taką informację przekazał agencji AFP rosyjski deputowany Aleksandr Juszczenko po spotkaniu z Asadem.

Prezydent Syrii miał też powiedzieć, że „gotów jest przedyskutować wniesienie poprawek do konstytucji, a także przeprowadzić wybory do parlamentu”. Miałoby się to odbyć „po zwycięstwie nad terroryzmem na terytorium Syrii i wyzwoleniu kraju”.

Historyk prof. Mieczysław Ryba mówi, że to gra w kierunku utrwalenia władzy Asada.

– Rosjanie absolutnie chcą mieć tam trwały przyczółek – a trwały przyczółek wiąże się z rządami al-Asada. Jeśli mówimy o perspektywie przyszłości, to on mówi o wolnych wyborach, czyli sugeruje coś, co wizerunkowo mogłoby oznaczać demokrację, natomiast twierdzi – po zwycięstwie nad Państwem Islamskim. Tylko jeśli on pokona IS, to nie będzie miał praktycznie silnej alternatywy, która by go pozbawiła władzy, legitymizacji tej władzy. Jest to gra Rosja – Syria w kierunku utrwalenia tych rządów al-Asada – ocenia profesor.

Z kolei szefowie dyplomacji Rosji i USA – Siergiej Ławrow i John Kerry – ponownie rozmawiali w niedzielę przez telefon na temat kryzysu syryjskiego – poinformowało rosyjskie MSZ.

Ławrow i Kerry kontynuowali dyskusję na temat perspektyw politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego z udziałem władz Syrii i „patriotycznej opozycji” wspieranej przez społeczność międzynarodową – napisał rosyjski resort spraw zagranicznych w krótkim oświadczeniu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl