fot. PAP/EPA

Rośnie presja na władze w Moskwie

„Determinacja Zachodu, jak i gotowość Rosji do respektowania porozumień nie są dziś w pełni wiarygodne” – uważa prof. Andrzej Zybertowicz. Były doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa państwa zauważa jednak, że rośnie presja na władze w Moskwie, aby doprowadzić do deeskalacji napięcia na Ukrainie.

Ekspert tymi właśnie słowami odniósł się do ustaleń, które zapadły podczas rozmów w Genewie.

Należy zachować ostrożność i nawet w świątecznej atmosferze nie traktować tego porozumienia jako jasnego sygnału o tym, że sprawy będą szły w dobrą stronę, ponieważ determinacja Zachodu, jak i gotowość Rosji do respektowania postanowień nie są dzisiaj w pełni wiarygodne. Nie wykluczam, że Rosja jednak zdecydowała się na krok odwrotu, gdyż jej wywiad poinformował, że wzrasta determinacja przywódców Zachodu, co do powstrzymania Moskwy – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz.

Prezydenta USA Barack Obama liczy na zastosowanie się Rosji do porozumienia z Genewy. W przeciwnym razie nie wyklucza nałożenia na Moskwę dodatkowych sankcji. Dokument głosi, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań.

RIRM

drukuj