MSZ Rosji: rozmowy w sprawie Syrii mogą ruszyć 27-28 stycznia

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow poinformował w piątek, że rozmowy w sprawie rozwiązania konfliktu w Syrii, w których uczestniczyć ma strona rządowa i opozycja, mogą rozpocząć się 27-28 stycznia. Początkowo podawano datę 25 stycznia.

Według wiceministra opóźnienie rozpoczęcia rozmów pod auspicjami ONZ, które mają być zorganizowane w Genewie, jest spowodowane m.in. sporami dotyczącymi składu delegacji opozycji.

Syryjski rząd zapewniał, że jest gotowy wziąć udział w genewskich rozmowach w planowanym terminie. Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że w dalszym ciągu liczy na start rozmów w najbliższy poniedziałek, a „w ciągu weekendu będzie analizował postęp”.

Natomiast wspierana przez Arabię Saudyjską syryjska opozycja wykluczyła nawet niebezpośrednie negocjacje z przedstawicielami reżimu w Damaszku, dopóki nie zostaną podjęte działania w celu powstrzymania rosyjskich nalotów w Syrii – informuje agencja Reutera. Główne problemy na drodze wysiłków pokojowych to brak zgody w sprawie przyszłości syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i tarcia między Arabią Saudyjską a Iranem, uważanym za sojusznika Damaszku.

Szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej George Sabra przyznał, że utrzymują się przeszkody. Powtórzył żądania zniesienia blokad zamieszkanych obszarów i uwolnienia więźniów; kroki te zostały zawarte w grudniowej rezolucji ONZ w sprawie konfliktu w Syrii.

„Wstrzymane musi zostać bombardowanie cywilów przez rosyjskie lotnictwo, a blokady oblężonych miejsc – zniesione” – zaznaczył. W tym tygodniu Sabra został mianowany wysokim rangą przedstawicielem opozycyjnej delegacji w czasie wszelkich rozmów ze stroną rządową.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry mówił w czwartek, że strony delegacji początkowo nie będą ze sobą konfrontowane; mają być to „rozmowy zbliżeniowe”, w czasie których przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji spotkają się osobno – dodał.

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w grudniu 2015 roku rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego miały się rozpocząć w styczniu.

Plan zaakceptowany przez RB ONZ przewiduje między innymi utworzenie rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl