Syryjska TV: rebelianci z Dżaisz al-islam rozpoczęli wycofywanie się z Dumy

Pierwsze dwa autobusy z bojownikami z organizacji Dżaisz al-islam oraz ich rodzinami opuściły miasto Duma, ostatni bastion rebeliantów w oblężonej przez wojska Baszara el-Asada Wschodniej Ghucie – poinformowała w poniedziałek syryjska telewizja.

Zgodnie z niedzielnym porozumieniem między Dżaisz al-islam a rządem w Damaszku rebelianci mają opuścić Dumę i zostać przeniesieni do miasta Dżarabulus na północy Syrii – przekazały syryjskie media.

W niedzielę Dumę zgodzili się opuścić rebelianci z Failal al Rahman. Bojownicy z tego ugrupowania mają zostać przetransportowani do położonego koło Aleppo Idlibu.

Moskwa, która wspiera syryjski Baszara el-Asada, oraz Damaszek domagały się od Dżaisz al-islam kapitulacji i wyjazdu z Dumy do Idlibu, tak jak to zrobili inni rebelianci ze Wschodniej Ghuty, którzy zawarli porozumienie z Rosją.

Upadek Dumy byłby najpoważniejszą od 2016 r. klęską sił opozycyjnych i miałby jednocześnie wymiar symboliczny. Od ulicznych protestów w tym mieście rozpoczęła się przed siedmiu laty rewolta przeciw dyktatorskiej władzy prezydenta Asada.

Od ponad miesiąca trwa zmasowana ofensywa syryjskich wojsk rządowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na położoną w pobliżu Damaszku Wschodnią Ghutę. Podczas ataków na rebeliancką enklawę zginęło ponad 1,6 tys. cywilów, a tysiące zostało rannych.

Jak poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, armia syryjska kontroluje ok. 94 proc. Wschodniej Ghuty. W rękach rebeliantów znajduje się jedynie miasto Duma.

Wschodnia Ghuta jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, nie zapewniło to jednak bezpieczeństwa cywilom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl