fot. flickr.com

Siły zbrojne Syrii użyły rosyjskich samolotów bezzałogowych

Siły zbrojne Syrii wykorzystały w środę po raz pierwszy samoloty bezzałogowe dostarczone przez Rosję – powiadomiło źródło w siłach bezpieczeństwa w Damaszku. Jest to kolejny przykład rosnącego rosyjskiego wsparcia wojskowego dla władz syryjskich – ocenia AFP.

„Armia wykorzystała dzisiaj po raz pierwszy drony otrzymane z Moskwy, w operacjach przeciw ekstremistom na północy i wschodzie kraju” – powiedziało źródło w Damaszku, cytowane przez francuską agencję.

Nie wyjaśniło ono, o jakie operacje chodziło ani jakich dokładnie maszyn użyto w tych działaniach. Do tej pory pojawiały się doniesienia o wykorzystywanych w Syrii bezzałogowych samolotach irańskich, mniej zaawansowanych. Syryjska armia posługiwała się nimi podczas punktowych operacji przeprowadzanych w szczególności na przedmieściach Damaszku.

Syryjskie źródło wojskowe powiedziało AFP we wtorek, że armia prezydenta Baszara el-Asada otrzymała w ostatnich dniach od Rosji co najmniej pięć samolotów bojowych i samoloty zwiadowcze oraz sprzęt wojskowy, który wesprze walkę Damaszku z Państwem Islamskim.

Z kolei Reuters, powołując się na dwóch zastrzegających sobie anonimowość przedstawicieli władz USA, podał w poniedziałek, że Rosja podjęła w Syrii misje rozpoznawcze z użyciem dronów.

Państwa zachodnie są zaniepokojone wzrostem aktywności wojskowej Rosji w Syrii, według Moskwy ukierunkowanej na wspieranie walki syryjskiego rządu z Państwem Islamskim. Rosja zaprzecza jednocześnie, by uczestniczyła tam bezpośrednio w akcjach bojowych.

PAP/RIRM

drukuj