Syria: Dżihadyści kontratakują na północy kraju

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) rozpoczęli kontratak przeciwko syryjskim rebeliantom, wspieranym przez USA, próbującym zająć miasto Manbidż na północy Syrii – poinformowało w poniedziałek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium w wyniku tego kontrataku dżihadyści odbili trzy miejscowości na południe od Manbidż, oblężonego przez Syryjskie Siły Demokratyczne (FDS)”, czyli koalicję arabsko-kurdyjską wspieraną przez siły amerykańskie. W walkach tych – jak podało Obserwatorium – zginęło co najmniej 28 bojowników FDS.

Na początku czerwca po całkowitym okrążeniu miasta Manbidż, siły syryjskich rebeliantów odcięły główny szlak zaopatrzeniowy tzw. Państwa Islamskiego z Turcji.

Manbidż był kluczowym miastem, przez które przechodził szlak zaopatrzeniowy ISIS z Turcji do miasta Ar-Rakka, uważanego za stolicę samozwańczego tzw. Państwa Islamskiego.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało także, że dżihadyści zatrzymali ofensywę syryjskiego wojska, wspieranego przez rosyjskie lotnictwo, na miasto Ar-Rakka. Bojownikom IS udało się nie tylko zatrzymać siły rządowe w zachodniej części miasta, ale także je odrzucić.

Syryjska armia przekroczyła granicę prowincji Ar-Rakka na północy Syrii na początku czerwca.

Ofensywa syryjskiego wojska jest trzecią dużą operacją rozpoczętą w ostatnich tygodniach w celu zniszczenia kalifatu. Ponadto toczy się wspierana z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji ofensywa irackiej armii na Faludżę, ok. 50 km od Bagdadu, a także wspierana przez USA ofensywa syryjskich rebeliantów na kluczowy obszaru w północnej Syrii, zwany „kieszenią Manbidż”.

Trzy ofensywy stanowią najmocniejszą kampanię wymierzoną w ISIS, od kiedy ta dżihadystyczna organizacja zbrojna przed dwoma laty ogłosiła kalifat na zajętych terytoriach w Syrii i Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl