fot. PAP/EPA

MSZ Ukrainy żąda od Rosji wycofania wojsk znad granicy

MSZ Ukrainy zażądało od Federacji Rosyjskiej wycofania jej wojsk znad ukraińskich granic i ostro skrytykowało plany przeprowadzenia przez Rosjan manewrów w dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało wcześniej, że w graniczącym z obwodem ługańskim na wschodniej Ukrainie rosyjskim obwodzie woroneskim w dniach 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze.  Resort nazwał je „konkursem lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014”. Ukraińska dyplomacja zwróciła uwagę, że w ten „konkurs” będą zaangażowane ogromne siły i środki, a jego organizatorzy mają zamiar wykorzystywać podczas ćwiczeń najnowsze rodzaje broni.

MSZ w Kijowie przypomniało, że Rosja dokonała już agresji na Ukrainę, zajmując należący do niej Krym, i oceniło, że jej obecne działania „są kolejną prowokacją i nieukrywaną próbą doprowadzenia do wzrostu napięcia na granicach z Ukrainą oraz w całym regionie”. „Prowadzenie ćwiczeń (_) w dniu wyborów prezydenckich (na Ukrainie) świadczy o tym, że Rosja nadal realizuje scenariusz destabilizacji we wschodnich regionach Ukrainy i wywiera presję na naród ukraiński” – głosi oświadczenie ukraińskiej dyplomacji.

W zapowiedzianych przez Rosjan ćwiczeniach przewidziano użycie śmigłowców wielozadaniowych Mi-8, ciężkich Mi-24 oraz szturmowych Mi-28 i Ka-52 Aligator, a także samolotów szturmowo-bombowych Su-24, szturmowych Su-25, myśliwców przechwytujących Su-27, myśliwców frontowych MiG-29, myśliwców wielozadaniowych Su-34, bombowców strategicznych Tu-22M3 i samolotów transportowych Ił-76. Kulminacja „konkursu” nastąpi 25 maja, gdy na Ukrainie będą się odbywać wybory prezydenckie.

PAP

drukuj