Niemcy wyślą ponad 100 ciężarówek z pomocą dla Ukrainy

Niemiecki rząd wyśle konwój liczący ponad 100 ciężarówek z pomocą przeznaczoną przede wszystkim dla mieszkańców miast na Ukrainie, którzy ucierpieli w wyniku walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Wartość pomocy sięga 10 mln euro.

Ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju w Berlinie poinformowało w sobotę, że wśród wysłanego sprzętu są przenośne kuchenki, grzejniki, generatory prądu, zbiorniki na wodę i ropę, odzież zimowa, koce i łóżka polowe, a także pakiety sanitarne.

Lista potrzebnych rzeczy została ustalona w porozumieniu z władzami Ukrainy – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu. Pomoc przeznaczona jest głównie dla miast we wschodniej Ukrainie, m. in. dla Charkowa, Słowiańska, Mariupola, Zaporoża i Dniepropietrowska. Część sprzętu zostanie zakupiona bezpośrednio na Ukrainie.

Minister współpracy gospodarczej i rozwoju Gerd Mueller powiedział, że konwój jest „wyrazem solidarności”. „Ludzie na Ukrainie mogą liczyć na nas jako partnerów” – zaznaczył polityk CSU. Mueller przekaże osobiście cześć darów 14 października w Charkowie.

Cały konwój przekroczy w godzinach przedpołudniowych we wtorek polsko-ukraińską granicę w Dorohusku-Jagodzinie. Po dotarciu do Kijowa dary zostaną przepakowane i rozesłane do miejsc przeznaczenia.

Resort współpracy gospodarczej zarezerwował w tym roku na pomoc Ukrainie 25,5 mln euro. Od początku kryzysu na Ukrainie dodatkowo Berlin wyasygnował 45 mln euro na rozbudowę infrastruktury i 6 mln na pomoc humanitarną – czytamy w komunikacie ministerstwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl