Żołnierze ze zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia".

IX Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych

Dziś zakończy się IX Rajd historyczny Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. 60 uczestników podzielonych  na 5-cio osobowe patrole, przemierza górskie szlaki wykonując zadania, podczas których może wykazać się konkretnymi umiejętnościami.

W czasie wędrówki poznają także historię życia majora Kurasia oraz innych żołnierzy wyklętych. Uczestnicy rajdu mogą poczuć się jak partyzanci. Dla młodzieży jest to niezwykłe doświadczenie.

– Gdybyśmy przenieśli się w czasie do stycznia 1945 roku, i od tego momentu rozpoczęlibyśmy swój rajd, to w ciągu tych dwóch dni nasi uczestnicy poniekąd stają się takimi obserwatorami tamtych wydarzeń, które miały miejsce właśnie w tym rejonie do roku 1949. Przybliżamy przede wszystkim historię tych osób z podziemia niepodległościowego, które były skupione w 3 Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego ,,Błyskawica” dowodzonego przez mjr. Józefa Kurasia ,,Ognia”- mówi Roksana Szczypta-Szczęch, jedna z organizatorek.

W tym roku rajd odbywa się pod hasłem: „Z wiarą w zwycięstwo”. Uczestnicy biorą udział w spotkaniach z rodzinami żołnierzy wyklętych, koncertach oraz prelekcjach patriotycznych.

 

RIRM

drukuj