Bieg pamięci na cześć „Żołnierzy Niezłomnych”

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – to jedna z głównych inicjatyw upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

W tym roku wydarzenie to po raz pierwszy będzie miało charakter ogólnopolski. W projekt edukacyjno-sportowy włączyło się 81 miast. W biegu weźmie udział 20 tys. osób. Uczestnicy będą mieć do pokonania dystans 1963 metrów. Liczba ta nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.

Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, która zainicjowała projekt mówi, że oprócz upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych, celem biegu jest także edukacja.

Chcemy z wiedzą na temat antykomunistycznego podziemia zbrojnego dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Nie jest sztuką rozmawianie o Żołnierzach Wyklętych wśród osób przekonanych, historyków albo pasjonatów. Sztuką jest wyjść do grona osób, które na co dzień o tym nie myślą, albo nawet o nich nie wiedzą. Dlatego trzy lata temu wymyśliliśmy formę biegu. W tych zawodach biorą udział zarówno dzieci pięcio, sześcio- letnie, a najstarszy uczestnik w zeszłym roku miał, chyba 81 lat. Myślę że w tym roku uczestnicy będą również w przeróżnym przedziale wiekowym. Każdy z biorących udział otrzymuje koszulkę. Są oczywiści koszulki  z Inką, a do tego wszyscy uczestnicy dostaną materiały IPN-u – powiedział Michał Dworczyk

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w niedzielę także w Grodnie i Wilnie. Obchodzony jutro Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

RIRM

drukuj