fot. TT/wuw_poznan

W Poznaniu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK mieszkańcy Poznania uczcili w niedzielę pamięć Żołnierzy Wyklętych. „Władze ludowe mówiły o nich +bandyci+. Bandyci, których nie można jedynie zniszczyć fizycznie, należało ich zniszczyć moralnie w oczach społeczeństwa” – podkreślił wojewoda wielkopolski.

https://twitter.com/wuw_poznan/status/1234103296807309313

W niedzielę w głównych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przy poznańskim pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta. Byli wśród nich harcerze, kombatanci z prezesem ŚZŻAK Okręgu Wielkopolskiego płk Janem Górskim na czele, a także przedstawiciele władz lokalnych, regionalnych, parlamentarzyści oraz wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk mówiąc o Żołnierzach Wyklętych podkreślił, że „władze ludowe mówiły o nich +bandyci+. Bandyci, których nie można jedynie zniszczyć fizycznie, należało ich zniszczyć moralnie w oczach społeczeństwa. Ci którzy nie polegli na wojennym froncie byli miesiącami katowani i więzieni. W pokazowych procesach skazywani na śmierć”.

„Wielu z nich mówiło, że komuniści zgotowali im piekło, że wojna była jedynie igraszką. Przypalanie, wyrywanie włosów, czy paznokci, miażdzenie palców, łamanie kości. Witold Pilecki na egzekucję szedł wyniszczony; z połamanymi obojczykami, żebrami, uszkodzony kręgami szyjnymi, bez paznokci. Czy tak powinno się postępować z bohaterami? Dlatego dziś wspominamy tych, którzy w nierównej walce z komunistycznym oprawcę, broniąc niepodległości swojej Ojczyzny stracili życie, często zdrowie, lub szansę na normalne funkcjonowanie w lokalnej społeczności” – mówił wojewoda.

Podczas uroczystości odczytano także list szefa MON Mariusza Błaszczaka. Minister podkreślił, że „pamięć o bohaterach jest tym, co buduje tożsamość narodową i wzmacnia patriotyczne postawy społeczeństwa”.

Szef MON wskazał, że 1 marca „oddajemy należną cześć tym, którzy nie godząc się na kolejne zniewolenie naszej ojczyzny z determinacją i oddaniem walczyli o wolną Polskę. Walka Żołnierzy Wyklętych nie miała szans na powodzenie. Jednakże ich poświęcenie, mimo wieloletnich wysiłków komunistycznego reżimu, który starał się wymazać ich z kart historii i uczynić pospolitymi zbrodniarzami, nie zostało zapomniane. Naród polski zawsze pamiętał, pamięta i będzie pamiętać o swoich bohaterach”.

„Żołnierze Wyklęci stawiając zbrojny opór komunistycznej rzeczywistości stali się kontynuatorami dzieła tych bohaterskich Polaków, którzy 100 lat temu odparli bolszewicką nawałę odnosząc w Bitwie Warszawskiej 1920 roku polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Wspominając dziś w niepodległej Polsce tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych uczcijmy ich niezwykłą postawę. Pozostawili następnym pokoleniom Polaków wyjątkową schedę; niezłomnej wierności idei wolnej Ojczyzny” – zaznaczył szef MON.

List do uczestników poznańskich uroczystości skierowała także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Obchodząc dziś uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wypełniamy dwie powinności. Oddajemy im należną cześć i przywracamy do panteonu bohaterów narodowych. Komuniści zamierzali zniszczyć najbardziej wartościową, bezkompromisową i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli zatrzeć ślad po niej na zawsze” – napisała min. Maląg.

„Po 50 latach zakłamywania historii Wyklęci żyją w naszej pamięci, także dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Sprawdziły się słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki +prawda jest niezmienna, prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką, czy inną ustawą+. Dziś czcimy pamięć tych, który po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła władza z nadania Moskwy. Tych, którzy nie złożyli broni. Tych, którzy zapłacili najwyższą cenę. Tych, którym zawdzięczamy dziś życie w wolnej Ojczyźnie. Prócz patrzenie w przeszłość mamy także wielki moralny obowiązek realizowania ich testamentu” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Główne poznańskie uroczystości poprzedziła Msza św. oraz uroczysty przemarsz ulicami miasta. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wielkopolsce odbywają się także m.in. w Lesznie, Koninie i Pile.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl