Reżyser skandalicznej „Klątwy” kuratorem 27. edycji Malta Festival

Chorwat Olivier Frljić, który wyreżyserował bluźnierczy spektakl „Klątwa”, został kuratorem 27. edycji Malta Festival Poznań, który odbędzie się w czerwcu – podał portal wPolityce.pl.

O Malta Festival było głośno m.in. w 2014 roku, gdy na festiwalu miał zostać wystawiony inny bluźnierczy spektakl, „Golgota Picnic”, który stanowił kpinę z męki Chrystusa.

Jak informuje portal wPolityce.pl, Malta Festiwal jest dotowany z budżetu miasta. Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o przyznaniu w 2016 roku na festiwal 300 tys. zł.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości z Poznania, Tadeusz Dziuba, zaznaczył, że przedsięwzięcia lewico-ideologiczne nie powinny być finansowane z funduszy publicznych. Zwrócił też uwagę na zmiany, jakie na przestrzeni lat nastąpiły na festiwalu Malta.

Jeszcze w głębokich latach 80., chyba jeszcze nawet pod koniec lat 70., pod tym logo Festival Malta odbywały się tu rzeczywiście teatry eksperymentalne. To była wielka atrakcja w Poznaniu. Oczywiście, wtedy temu patronowały ówczesne władze publiczne. Ale później profil tych festiwali zaczął się gwałtownie zmieniać, zwłaszcza w latach 2000. Odchodzono od eksperymentowania w tym akceptowalnym rozumieniu. Wiadomo, że sztuka różnych dróg poszukuje, ale tutaj, w Poznaniu pod tym logo znalazła sobie formę drastycznie naruszającą dobry smak i dobre obyczaje. Przede wszystkim weszła wyraźnie na front walki ideologicznej –  podkreślił poseł.

Tadeusz Dziuba zaznaczył też, że w ostatnich latach osoby publiczne z kręgu samorządu poznańskiego wycofały się z zasiadania w radzie festiwalu.

RIRM

drukuj