fot. twitter.com/Abp_Gadecki

Poznań: Dziś rozpocznie się Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

W Poznaniu dziś po południu rozpocznie się trzydniowe Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Do stolicy Wielkopolski przybędą przewodniczący episkopatów z 45 europejskich krajów. Gospodarzem spotkania jest ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Wśród gości będzie dziś obecny premier Mateusz Morawiecki.

Zgromadzenie zainauguruje konferencja prasowa o godzinie 15.00. Po niej zaplanowano pierwszą sesję, a wieczorem sprawowana będzie Msza św. w bazylice Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Spotkaniu towarzyszy hasło „Solidarny duch Europy”. Ma ono związek z trwającymi obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego. Główne tematy Zgromadzenia, na które wskazał ks. abp Stanisław Gądecki to m.in. wolontariat i solidarność.

– Prosiłem właśnie o te dwa tematy, czyli o wolontariat i solidarność. Solidarność ze względów wiadomych – teraz jest rocznica, a jest potrzeba wracania do tej pierwotnej idei, która jest skądinąd chrześcijańska. Solidarność jako rzeczywistość międzyludzka, wewnętrzna, a potem także solidarność między narodami – kościołami w Europie i między narodami Europy. Na tym pierwszym poziomie jest solidarność, z którą wychodzi się zazwyczaj w stosunku do najbardziej potrzebujących, do tych, którzy sami sobie nie mogą pomóc – mówił przewodniczący KEP. 

Rada Konferencji Episkopatów Europy powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz księża biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach.

RIRM

drukuj