Poznań: władze przeciwne pomnikowi Chrystusa

Urzędnicy nie zgadzają się na figurę Chrystusa na pl. Mickiewicza w Poznaniu. Według prezydenta miasta nie przedstawiono odpowiedniej dokumentacji. 

Według prezydenta miasta – organizator wystawy, której częścią jest pomnik, nie przedstawił odpowiedniej dokumentacji, a wnioski były niespójne i niekompletne.

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w specjalnym oświadczeniu nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada odwołanie.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu, nie rozumie decyzji urzędników. Dodał, że planowane uroczystości w niedziele na palcu odbędą się, jednak bez wystawy i bez figury.

– 31 maja o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie modlitewne i koncert religijnopatriotyczny. Wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski na to wydarzenie serdecznie zapraszamy. Nadal zamierzamy zorganizować tą wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo-artystycznymi. W najbliższych dniach odwołamy się w tym celu od decyzji prezydenta miasta. Niszczenie Pomnika Wdzięczności przez Niemcy w 1939 r. było sprzeczne z prawem i władze miasta mają obowiązek dążyć do likwidacji tego bezprawia. W przeciwnym razie stają się wykonawcami haniebnych dla Polaków decyzji niemieckich władz okupacyjnych i podtrzymującymi ich moc prawną władzami komunistycznymi. Najwyższy czas to zmienić – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak.    

Komitet w oświadczeniu przypomniał, że zgodnie z uchwałą rady miasta z 18 grudnia 2012 r. prezydent jest zobowiązany do odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Dlatego powinien w tym celu współpracować z komitetem społecznym, który bez funduszy publicznych realizuje to zadanie.

Przeciwni lokalizacji pomnika są m.in. radni SLD, którzy apelowali w tej sprawie do prezydenta miasta.


TV Trwam News/RIRM

drukuj