W Poznaniu powstanie muzeum Enigmy

Historycy nie mają wątpliwości – II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej i kosztowała życie znacznie większej liczby ludzi, gdyby aliantom nie udało się złamać kodu Enigmy. Tego wyczynu dokonali trzej związani z Poznaniem Polacy. Dzisiejsi Poznaniacy chcą uhonorować ich poprzez Muzeum Enigmy.

Wiele wskazuje na to, że placówka zostanie powołana do życia już w przyszłym roku. Chodzi o uczczenie pamięci wybitnych kryptologów – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Parę lat przed wybuchem II wojny światowej udało im się złamać kody niemieckiej maszyny szyfrującej, która obsługiwała przede wszystkim niemieckie siły zbrojne – wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk z  Instytutu Historii PAN.

Chodzi oczywiście o Enigmę. Ich osiągnięcia polski wywiad przekazał Brytyjczykom i Francuzom.

– Bez wkładu polskich kryptologów – tej trójki z Poznania – ten sukces zachodnich aliantów na polu łamania niemieckich szyfrów nie byłby możliwy – zwraca uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.

 – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki studiowali na Uniwersytecie Poznańskim, przed wojną, w XX-leciu międzywojennym. Byli bardzo dobrymi studentami matematyki – mówi Szymon Mazur pomysłodawca Muzeum Enigmy w Poznaniu.

Na co dzień przebywali zarówno w zamku jak i tuż obok, w dzisiejszym budynku Uniwersytetu Adama Mickiewicza Collegium Historicum. Pomysł na stworzenie Muzeum Enigmy w Poznaniu pojawił się już 5 lat temu. „Pisałem maile do rozmaitych instytucji (…), ale nie było wielkiego odzewu” – tłumaczy Mazur. Teraz odzew jest i to zarówno ze strony władz Poznania jak i radnych.

Pojawia się szansa na to, że muzeum w końcu powstanie. Nie wiadomo jeszcze, gdzie placówka miałaby się mieścić. Nieoficjalnie mówi się, że w Collegium Historicum.

Muzeum Enigmy ma być interaktywną przestrzenią wykorzystującą multimedia. W praktyce oznacza to podobieństwo do Bramy Poznania. Zanim zachwycimy się muzeum, będziemy mogli obejrzeć miniserial o Enigmie – właśnie zakończono zdjęcia do filmu. Ujęcia kręcono w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl