Autorstwa MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10287450

Muzeum Czerwca’56 szuka zdjęć Poznania z lat 50-tych

Zbliża się 65. rocznica Poznańskiego Czerwca. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej szuka zdjęć uwieczniających Poznań lat 50-tych. Chodzi o zdjęcia poznaniaków w codziennych sytuacjach.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną. Została ona krwawo stłumiona przez milicję i wojsko. Na ulicach Poznania zginęło wówczas co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. W tym roku przypada 65. rocznica powstania poznańskiego. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 chce zorganizować specjalną wystawę.

– Na wystawie chcemy zaprezentować Poznań już po 1945 roku. Stąd nasza prośba o przekazywanie do muzeum fotografii dawnego Poznania, Poznania z lat 50-tych – przekazała Kinga Przyborowska, kustosz Muzeum Czerwca’56.  

Chodzi o zdjęcia uwieczniające Poznań lat 50-tych ubiegłego wieku, jak i fotografie ówczesnych poznaniaków w codziennych sytuacjach.

– Chcemy w trakcie wystawy pokazać nie tylko przebieg wydarzenia i formę jego upamiętnienia, ale również zwrócić uwagę na szczególny społeczny aspekt życia codziennego, który jakby doprowadził częściowo, powiedzmy sobie szczerze, że Poznański Czerwiec wybuchł – wyjaśniła Marta Włodarczyk z Muzeum Czerwca’56.

Wystawa ma zawierać wątki dotyczące lat poprzedzających robotniczy zryw. Ma też pokazywać sposoby jego upamiętnienia. Organizatorzy wystawy chcą zaprezentować nowe, nieznane dotąd materiały, pochodzące z rodzinnych archiwów.

– Część zdjęć, która do nas już trafiła, to zdjęcia, jakie ludzie przekazują nam jako darowizny. Trafiają też do nas zdjęcia, które będą na zasadzie użyczenia i pokazania na wystawie – tłumaczyła Kinga Przyborowska.

Wystawa ma być prezentowana nie tylko w Poznaniu, ale i w Warszawie. Po powrocie ze stolicy ekspozycja odwiedzi 5 miast Wielkopolski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl