fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm zajmie się powołaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. R. Gontarz: Pamiętamy słowa Grzegorza Schetyny, który mówił, że trzeba zlikwidować IPN

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Izba zajmie się m.in. powołaniem nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatem na to stanowisko jest historyk dr Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zgodnie z art. 10 ustawy o IPN prezesa Instytutu powołuje Sejm za zgodą Senatu – głosowanie w izbie niższej w tej sprawie zaplanowano na jutro. Potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Kadencja dr Jarosława Szarka, obecnego szefa IPN, mija w lipcu, po pięciu latach kierowania przez niego Instytutem. Kandydat do tej funkcji, dr Karol Nawrocki, uzyskał pozytywną rekomendację Sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

Robert Gontarz, poseł PiS, podkreśla, że dr Karol Nawrocki to osoba z odpowiednimi kompetencjami i wykształceniem.

– Dr Karol Nawrocki jest bardzo kompetentną, konkretną i pracowitą osobą. Wydaje się, że jest idealnym kandydatem na to stanowisko. Obawiam się jednak, że w Senacie może być problem, możliwe nawet, że większy niż z wyborem RPO. Pamiętamy słowa pana Grzegorza Schetyny, który mówił, że trzeba zlikwidować IPN. Pokazuje to, że opozycja chciałaby zlikwidować w ogóle historię – mówi Robert Gontarz.

Sejm zajmie się także rządowym projektem ustawy o podatku od towarów i usług. Jego celem ma być uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Zaplanowano też pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Projekt zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z programu „Mieszkanie na start”.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj