fot. PAP/Piotr Polak

Sejmowa komisja specjalna o aktywności rosyjskiego wywiadu

W Sejmie trwa zamknięte posiedzenie Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Posłowie rozmawiają na temat aktywności wywiadu rosyjskiego oraz sytuacji wewnętrznej w Rosji.

Informacje przedstawiają szefowie służb wywiadowczych i dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Poseł Marek Suski, wiceszef speckomisji, zaznacza, że o dużej aktywności rosyjskich służb na terenie Polski i działaniach, które nie są dla nas korzystne wiadomo już od dawna.

– Co prawda wojska rosyjskie wycofały się, ale służby specjalne, chyba poza Ałganowem, zostały i robią tutaj różne rzeczy. Teraz, kiedy Rosja czuje się znowu silniejsza, można powiedzieć, że te służby są dużo bardziej aktywne. Dowiedzieliśmy się, przy różnych historiach, o aktywności służb rosyjskich. Oczywiście o tym mówić nie możemy, bo są to informacje tajne lub ściśle tajne, ale rzeczywiście ta aktywność jest i nie jest ona dla Polski aktywnością dobrą – mówi poseł Marek Suski.

Rosyjskie służby mogą obecnie interesować się kilkoma ważnymi sprawami w naszym kraju, m.in. projektami energetycznymi i wojskowymi. W Polsce powoli zaczyna działać strategiczny dla gospodarki gazoport w Świnoujściu, równocześnie Rosja forsuje projekt gazociągu Nord Stream 2.

Rosja nie ukrywa też niechęci do wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Kluczowe decyzje w tej sprawie mają zapaść na szczycie Sojuszu w lipcu w Warszawie.

RIRM

drukuj