fot. PAP/EPA

Homoseksualne związki legalne we Włoszech

Włochy zalegalizowały dewiacyjne, homoseksualne tzw. związki partnerskie. Wczoraj Izba Deputowanych poparła prawo o związkach cywilnych dla gejów i lesbijek.

Włoscy homoseksualiści w związkach cywilnych będą korzystać z praw małżeńskich, m.in. zasad wspólnoty majątkowej, dziedziczenia czy przejmowania praw emerytalnych po zmarłym małżonku. Nie będą natomiast mogli adoptować dzieci. Pierwsze homo-związki we Włoszech będzie można zawrzeć za miesiąc.

Włoski premier Matteo Renzi stwierdził, że jest to „historyczny dzień”. Co więcej wywarł wpływ na opozycję, wiążąc głosowanie o dewiacyjnych związkach z wotum zaufania dla rządu.

To pokazuje, że lobby homoseksualne metodycznie i powoli zmienia normy prawa poszczególnych krajów – komentuje dr Błażej Kmieciak, bioetyk.  

Zalegalizowanie przez Włochy tego typu związków ewidentnie pokazuje cel działań związków, które mają charakter jednopłciowy i wszelkiego rodzaju organizacji do tego dążących. Celem tym jest przede wszystkim doprowadzenie do tego, by wszelkie zwroty, pojęcia określane mianem „normy”, były zmieniane. Tutaj oczywiście można powiedzieć, że normę można zmieniać. Problem polega właśnie na tym, że tej normy nie da się zmienić, ponieważ ta norma jest wpisana w człowieka. W genialny sposób w trakcie stworzenia zostaliśmy ukształtowani w taki sposób, że mężczyzna z kobietą się poszukują, w pewnym momencie dążą do bliskości i stają się jednością w wyniku zawarcia małżeństwa – podkreślił Błażej Kmieciak.

Od 2002 r., kiedy to we Włoszech pojawił się pierwszy taki projekt, odbyły się duże protesty obrońców małżeństwa i rodziny, które zyskały wsparcie episkopatu i politycznej opozycji. Mimo tego doszło do legalizacji związków homoseksualnych.

W Unii Europejskiej, wśród krajów, które sprzeciwiają się legalizacji związków homoseksualnych, pozostały już tylko: Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Litwa i Łotwa. We Francji, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Irlandii, homoseksualiści mają takie prawo.

RIRM

drukuj