Szpitale będą dekomercjalizowane? MZ przedstawiło projekt ustawy

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy o działalności leczniczej, który zakłada dekomercjalizację szpitali. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku, gdy są one zadłużone.

Jeżeli szpital jest już prowadzony w formie spółki – istniałby zakaz zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że dotychczasowa ustawa, która nakazywała samorządom przekształcanie szpitali w złej sytuacji w spółki, nie sprawdziła się.

– Są takie spółki, które popadają w na tyle daleko idące kłopoty, że jedynym rozwiązaniem, które jawi się przed ich właścicielami – jednostkami samorządu terytorialnego – jest prywatyzacja. Z takimi rozwiązaniami mamy do czynienia w kilku miejscach w Polsce. Powiatowe szpitale już jako takie nie istnieją, bo zostały zamienione w spółki, najpierw w spółki samorządowe, a obecnie są sprzedawane prywatnym właścicielom. Podsumowując doświadczenie tych kilku lat można, niestety, powiedzieć, że mamy do czynienia z dużą niestabilnością w zakresie prowadzenia szpitali – stwierdził Konstanty Radziwiłł.

Szef resortu zdrowia dodał, że w ciągu ostatnich lat powstały dwie kategorie pacjentów: mniej i bardziej opłacalnych.

Nowela ustawy o działalności leczniczej zostanie teraz przekazana do Rady Ministrów; jeszcze przed wakacjami ma trafić do Parlamentu.

RIRM

drukuj