fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Nie będzie rejestru lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia

Ministerstwo Zdrowia nie utworzy rejestru lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia. Według ekspertów taki wykaz byłby niezgodny z Konstytucją i może doprowadzić do napiętnowania medyków za ich światopogląd. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

W październiku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że lekarz ma prawo odwołać się do klauzuli sumienia. Może on odmówić wykonania zabiegu i nie musi wskazywać pacjentowi innej placówki, która oferuje takie świadczenie. Wtedy powstał pomysł stworzenia rejestru z lekarzami odwołującymi się do klauzuli sumienia z informacją dostępną dla pacjentów.

Naczelna Rada Lekarska i Rzecznik Praw Obywatelskich uważają, że rejestr prowadziłby do napiętnowania lekarzy. Prawnicy ostrzegają, że taki rejestr może naruszać kodeks pracy.

Rada z satysfakcją przyjęła wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że lekarz ma nie tylko prawo, ale obowiązek leczenia w zgodzie z własnym sumieniem – mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

– Trybunał stwierdził, że obowiązkiem publicznego świadczeniodawcy jest ograniczone kontraktowanie świadczeń tylko do takich, na które w danej jednostce pracownicy tego szpitala wyrażają zgodę. Zatem dotychczasowe stanowisko Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, dosyć arogancko twierdzące, że skoro jest kontrakt z NFZ to trzeba wykonywać wszystko, nawet zabijać ludzi, jeśli byłoby tak zakontraktowane, okazuje się – w świetle tego wyroku – nieprawidłowe. Sporządzanie jakichkolwiek list lekarzy o takich czy innych światopoglądach przez Rzecznika Praw Pacjenta, przez ministra zdrowia lub przez kogokolwiek, jest niezgodne z prawem i będziemy przeciwko temu protestować – podkreśla dr Maciej Hamankiewicz.

Resort z decyzją o tym, jak informować pacjentów o dostępie do świadczeń, których im odmówiono, czeka na publikację wyroku.

Kwestia ta jest różnie uregulowana w Unii Europejskiej. W Portugalii i we Włoszech zbiera się od medyków oświadczenia, czy będą korzystać z klauzuli sumienia.

RIRM

drukuj