NFZ ogłosi dziś listy placówek tzw. sieci szpitali

Wojewódzkie oddziały NFZ ogłoszą dziś listy placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Będą one obowiązywały od 1 października bieżącego roku do 30 czerwca 2021 r. Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty w trybie konkursowym.

Placówki, które znajdą się w sieci, będą podzielone na kilka różnych poziomów. Pierwszy to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, powstanie sieci szpitali ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę, polepszyć dostępność do poradni przyszpitalnych oraz stworzyć korzystniejsze warunki funkcjonowania szpitali.

Podstawą finansowania placówek w sieci jest ryczałt, którego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj