fot. pixabay.com

Odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych?

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie odwiedzin w szpitalach tylko dla osób w pełni zaszczepionych. Informację przekazał Waldemar Kraska, wiceszef resortu.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się dyskusje w tej sprawie. Obecnie w kwestii odwiedzin w szpitalach nie ma żadnych uregulowań prawnych, które obowiązywałyby dla wszystkich placówek w Polsce. Oznacza to, że dyrektorzy szpitali mogą samodzielnie decydować o wydawaniu pozwoleń na odwiedziny pacjentów.

Waldemar Kraska podkreślił, że sytuacja rodzi wiele zamieszania i niepewności. Dodał, że wprowadzenie odgórnych wytycznych rozwiałoby wszelkie wątpliwości w tej sprawie.

– Mamy dużo informacji ze strony rodzin pacjentów, że chciałyby pojawić się w szpitalach. Musimy rozważyć nie tylko bezpieczeństwo pacjentów w szpitalach, ale także osób, które ich odwiedzają, bo zagrożenie zakażeniem także jest obustronne. Najlepszym rozwiązaniem jest to, żeby osoby, które odwiedzają chorych w szpitalach, były osobami zaszczepionymi, czyli bezpiecznymi. Nie ma w tej chwili żadnych decyzji, jeżeli chodzi o ten kierunek. Dyskutujemy, rozważamy. W wielu szpitalach nie ma odwiedzin i na pewno jest to niedobre dla rodzin i osób, które przebywają w szpitalach – wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że w ostatnich dniach nastąpił ponowny wzrost zakażeń i zaapelował do wszystkich o szczepienie się przeciwko COVID-19.

W Polsce do tej pory wykonano ponad 32 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest niemal 16 mln osób.

RIRM

drukuj