fot. wikipedia.org

PK: zarzuty korupcyjne dla byłego wiceprezes ARP

Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu usłyszała zarzuty korupcyjne oraz dotyczące przekroczenia uprawnień – poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Zarzuty postawiono także pięciu innym osobom m.in. z prywatnych firm.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne informowało, że w związku z podejrzeniem korupcji i prania pieniędzy zatrzymana została b. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. i pięć innych osób – jeden z byłych pracowników tej spółki pełniący kierownicze stanowisko, dwóch przedsiębiorców oraz dwie inne osoby. Zatrzymani zostali – jak informowano w środę – m.in. prezes firmy Wasko Wojciech W. oraz współwłaściciel firmy Nowy Styl Jerzy K. Sprawa dotyczy lat 2014-15.

„Wszystkim zostały przedstawione zarzuty korupcyjne, wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz udzielania pomocy w przyjęciu tych korzyści. Dodatkowo była wiceprezes ARP usłyszała również zarzut przekroczenia uprawnień, a jedna z osób jest także podejrzana o pranie brudnych pieniędzy” – poinformowała PK.

Jak dodała prokuratura „aktualnie cały czas trwają czynności procesowe, w tym również z udziałem zatrzymanych osób podejrzanych”.

„Po ich zakończeniu prokuratorzy Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej podejmą decyzje co do zastosowanych wobec podejrzanych środków zapobiegawczych” – dodano w komunikacie.

Czynności w śledztwie, które toczy się w tej sprawie, prokuratura powierzyła CBA. Zajmuje się nim rzeszowska delegatura Biura.

W środę PK informowała, że sprawa dotyczy „korupcji związanej z bezprawnym załatwianiem spraw w jednej z instytucji państwowych oraz w krajowej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi”.

Podstawą śledztwa jest przepis Kodeksu karnego mówiący o przestępstwie pośrednictwa i płatnej protekcji. Grozi za nie do ośmiu lat więzienia.

PAP/RIRM

drukuj