fot. PAP/Marcin Obara

Z obiektów policji będą usunięte tablice upamiętniające UB i MO

Tablice i pomniki upamiętniające funkcjonariuszy UB i MO zostaną usunięte z obiektów policji – zapowiedział w Sejmie wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Wykaz wspomnianych symboli ma zostać przygotowany do 31 maja. Sprawą ich usunięcia zajmuje się Biuro Tradycji i Historii Policji.

Posłanki Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska i Katarzyna Czochara pytały wiceministra, czy podjęte zostały działania mające na celu usunięcie z obiektów policji tablic i pomników upamiętniających funkcjonariuszy UB i MO walczących z żołnierzami i działaczami podziemia antykomunistycznego.

Zieliński, który m.in. nadzoruje policję, podkreślił, że sprawa nie dotyczy jedynie usunięcia tablic i pomników upamiętniających tych funkcjonariuszy, którzy walczyli z żołnierzami podziemia, ale też szerszej kwestii.

– To jest kwestia postaw, wartości. Będzie chodziło o usunięcie wszystkich symboli komunizmu w szerszym ujęciu, nawet jeżeli one nie dotyczą walki z żołnierzami podziemia. Nie wolno w ogóle gloryfikować tamtych formacji, które służyły Polsce uzależnionej od wschodniego sąsiada i tak naprawdę temuż wschodniemu imperium – powiedział Jarosław Zieliński.

Jak dodał ,,nie ma najmniejszych powodów, ani prawnych nakazów, żeby tego typu symbole były na obiektach policyjnych”.

– I one rzeczywiście znikną. Komendant główny policji wysłał pismo do podległych mu komendantów policji z prośbą, by takie miejsca zostały zinwentaryzowane i przedstawione. Chcemy, by do 31 maja taki wykaz wszystkich tych miejsc znalazł się w MSWiA. Nie będziemy aż tak się zastanawiać nad tym, jakie osoby są tam umieszczone. Jeśli dotyczy to gloryfikacji tamtych formacji czy ich funkcjonariuszy, to takie symbole zostaną usunięte – zaznaczył wiceminister.

Jarosław Zieliński zadeklarował też wolę ,,szybkiego działania”, zastrzegając równocześnie, że będą uwzględniane przepisy prawa budowlanego i konserwatorskie.

Zieliński podkreślił również, że obecne kierownictwo policji ,,z przekonaniem podejmie takie działania, bo nie zaczynało służby w tamtych formacjach”. Wiceminister poinformował, że sprawą zajmie się powołane w Komendzie Głównej Policji Biuro Tradycji i Historii Policji. Zaznaczył, że do zadań tego biura należy m.in. dbanie o ,,kwestie etosu, patriotyzmu, nawiązania do chlubnej tradycji polskiej policji”.

PAP/RIRM

drukuj