Pomnik ofiar komunizmu w Olkuszu

W Olkuszu odsłonięto pomnik poświęcony wszystkim ofiarom komunizmu. To drugi taki pomnik w Polsce a trzeci na świecie. Pomnik powstawał przez 9 lat  z inicjatywy osób zrzeszonych w terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Olkuszu. Środki na jego budowę pochodziły wyłącznie ze zbiórek społecznych.

– Na chwałę Pana i na pożytek ludziom, żeby młode pokolenia pamiętały i żeby żadne lewactwo nie zakłamywało historii – powiedział Adam Giera, przewodniczący Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Olkuszu.

Pomnik wykonany jest w granicie. W centralnej części Krzyża, wykonana jest płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa wyciągającego „do świętości” z wody księdza Jerzego Popiełuszkę.

– Myślę, że daje wyraz dla wszystkich, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, za dobro, za pokój, za to, abyśmy mieli wolność i wszystko, co nam w życiu jest potrzebne – podkreśla prof. Wincenty Kućma, autor pomnika.

Uroczystość odsłonięcia monumentu poprzedziła uroczysta Eucharystia w intencji ofiar komunizmu i ich rodzin w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu. Mszy św. przewodniczył ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Dzisiaj przychodzimy, aby oddać hołd i cześć tym, którzy zostali w haniebny sposób pomordowani przez system ateizmu komunistycznego. Przychodzimy do tej prześwietnej świątyni, aby pomodlić się także za żywych, którzy noszą na ciele i w swoim sercu rany po tamtym systemie – powiedział ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, której towarzyszył apel poległych i salwa honorowa. Specjalny list na dzisiejsze uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

 

 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl