fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Prezydent RP oraz premier wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika W. Korfantego

W Warszawie został odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległej Polski. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie Rady Ministrów.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął u zbiegu ulicy Agrykola i alei Ujazdowskich. W tym roku mija 80. rocznica śmierci wybitnego polityka.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten pomnik stanął w Warszawie.

– Dziękuje wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że on jest i będzie mógł upiększać Warszawę, i pokazywać wielkie karty naszej historii. Także i smutnej historii, bo przecież wiemy doskonale o tym, że Wojciech Korfanty, bohater niepodległości i jej odzyskania, bohater kształtowania się granic II Rzeczypospolitej w tej swojej II Rzeczypospolitej nie tylko dwa razy znalazł się w więzieniu z przyczyn politycznych, ale był de facto przymuszony do emigracji – mówił prezydent Andrzej Duda.

Przed odsłonięciem monumentu sprawowana była Eucharystia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Prezydent Andrzej Duda wraz z przedstawicielami samorządowych władz ze Śląska złożył wieniec w świątyni przed tablicą upamiętniającą Korfantego. Jeszcze wcześniej ulicami Starówki przeszła procesja prowadzona przez orkiestrę górniczą.

RIRM

drukuj