fot. cbsp.policja.pl

Śląskie: Kolejny zatrzymany ws. wyłudzeń VAT przy fikcyjnym obrocie metalami

Około 60 mln zł stracił Skarb Państwa na skutek działalności grupy przestępczej, wyłudzającej zwrot podatku VAT na podstawie fikcyjnego obrotu metalami – szacuje katowicka prokuratura. W ostatnim czasie do aresztu trafiła kolejna osoba zamieszana w ten proceder.

Jak przekazała prok. Katarzyna Żołna z zespołu prasowego Prokuratury Regionalnej w Katowicach, w tej sprawie zarzuty usłyszało dotąd 37 osób. Katowicka prokuratura nadzoruje to wielowątkowe śledztwo, prowadzone przez miejscową delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Osoba zatrzymana w ostatnich dniach przez funkcjonariuszy ABW to prezes firmy uczestniczącej w wyłudzeniach zwrotu podatku VAT w latach 2013-2015.

„Mężczyzna usłyszał m.in. zarzuty wyłudzeń podatku VAT, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Sąd Rejonowy w Katowicach zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Podejrzanemu grozi do 15 lat pozbawienia wolności” – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Przestępczy proceder polegał na kupnie i dostawach metali kolorowych (np. cynku i aluminium) przez polskie spółki, w ramach kontraktów z podmiotami z zagranicy. Towary opuszczały granice kraju i trafiały do firm zarejestrowanych w Czechach i Słowacji, a następnie do polskich firm-słupów, które tylko markowały kupno towarów, dając wrażenie prawnego zakupu, a następnie znikały z rynku bez odprowadzenia VAT-u. Towar ponownie trafiał do Polski, a proceder rozpoczynał się na nowo, pozwalając uzyskiwać nienależny zwrot podatku.

Rozbity przez prokuraturę i ABW gang miał obracać wewnątrz UE m.in. katodami miedzianymi, niklem, cynkiem, ołowiem i aluminium. Według fałszowanych faktur, towary były kupowane w Czechach, na Słowacji i w Niemczech. Towar faktycznie trafiał do Polski, ale za pośrednictwem zarejestrowanych za granicą firm-słupów był ponownie fikcyjnie wprowadzany do obrotu bez opłacania podatku i z wyłudzeniem zwrotu VAT – była to tzw. karuzela podatkowa, na której Skarb Państwa w ciągu ok. 2,5 roku mógł stracić ok. 60 mln zł.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl