fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent powołał 100 nowych sędziów; ponad 60 nominacji dotyczy sądów rejonowych

Prezydent Andrzej Duda powołał 100 nowych sędziów – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Po 5 osób zostało powołanych na stanowiska sędziowskie w WSA oraz sądach apelacyjnych. Najwięcej, bo ponad 60 osób, powołano na sędziów sądów rejonowych.

Wśród 100 nominacji sędziowskich, o których poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, 64 dotyczą powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a 26 – na stanowisko sędziego sądu okręgowego. 4 osoby zostały powołane na stanowiska sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, a 1 – do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Ponadto 5 osób powołano na stanowiska w sądach apelacyjnych. Po 2 nominacje dotyczą sądów w Katowicach oraz Wrocławiu, a 1 – sądu w Warszawie.

Prezydent powołuje sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Decyzję o powołaniu podejmuje w formie postanowienia. Sędziowie odbierają indywidualne akty nominacyjne z rąk prezydenta i składają wobec niego ślubowanie. Uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim.

PAP

drukuj