fot. wikipedia

P. Mucha: Prezydent A. Duda pozytywnie ocenia poprawki PiS do projektu zmian w systemie sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda pozytywnie ocenia poprawki PiS do projektu zmian w systemie sprawiedliwości, które zostały złożone podczas prac komisji sprawiedliwości – powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. „To są dobre zmiany i udoskonalenia” – dodał.

Podczas wielogodzinnych obrad komisji sprawiedliwości nad ranem posłowie zaakceptowali 22 poprawki PiS. Odrzucono ponad 80 zmian zgłoszonych przez opozycję. Mają być one jednak przedstawione w II czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

Zmiany zgłoszone przez Zjednoczoną Prawicę usuwają wątpliwości i uwzględniają głosy krytyczne – powiedział w Polskim Radiu, prezydencki minister Paweł Mucha. Ustawa odpowiada regulacjom zawartym w konstytucji, m.in. podkreśla się w niej apolityczność sędziów w ramach niezawisłości sędziowskiej.

– Podkreśla się, co jest szczególnie istotnie, że żaden sąd nie ma prawa kontroli, jeżeli chodzi o kwestie związane z powołaniem sędziowskim. To jest prerogatywa prezydenta RP, czyli odebranie ślubowania od sędziego, zamyka kwestie związane z powołaniem sędziowskim i nie ma żadnych wątpliwości, że tutaj nikt nie może badać, inny sędzia, statusu sędziego, który został zaprzysiężony przez prezydenta. Mamy także przepisy porządkujące pewną materię dyscyplinarną. Jestem przekonany, że jeżeli chodzi o doprecyzowanie i uszczegółowienie to te zmiany, które zostały zgłoszone w toku prac to są dobre zmiany – mówił Paweł Mucha.

Zgodnie z poprawkami m.in. zniesiono wymóg sędziowskich oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności w internecie, jeśli dotyczą one spraw publicznych.

Utrzymano przepis o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania utrudniające funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz kwestionujące skuteczność powołania innego sędziego.

RIRM

drukuj