W czwartek prezydenci Polski i Izraela wezmą udział w Marszu Żywych

W czwartek 12 kwietnia prezydenci: Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.

Marsz zostanie zorganizowany w 30. rocznicę istnienia Marszu Żywych, który został zapoczątkowany w 1988 r. Marsz ma się rozpocząć o godz. 13.30.

Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady.

W tym roku wydarzenie przypada w 30. rocznicę pierwszego marszu. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma.

Jak podała kancelaria, udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydentów Polski i Izraela, które ma się rozpocząć o godz. 11.00 w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu Na godz. 12.00 zaplanowano oświadczenia dla mediów obu przywódców.

O godz. 12.20 – jak wynika z programu – Duda i Rivlin złożą wizytę w Pawilonie Żydowskim w Bloku 27 na terenie byłego obozu Auschwitz I, a następnie zapalą znicze przy Ścianie Śmierci.

Po południu, godz. 15.45, prezydenci wezmą udział w uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince. Podczas uroczystości planowane są wystąpienia Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl