fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda w Tallinie: Apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił

Apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod względem militarnym, poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i ludzkim – mówił dzisiaj w Tallinie prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii, Alarem Karisem.

„Poprzez takie spotkania, jak dzisiaj, których ostatnio odbywa się bardzo dużo, obaj uczestniczymy w nich w różnych formatach, pokazujemy swoją jedność, zdecydowaną, niezmieniającą się postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pokazujemy, że stoimy zdecydowanie za Ukrainą i za narodem ukraińskim. Pokazujemy, że nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata, zasad prawa międzynarodowego. Nie pozwolimy na zmienianie granic w Europie siłą. Nie zgodzimy się na to” – mówił Andrzej Duda po spotkaniu z estońskim prezydentem.

„Apelujemy jeszcze raz o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod względem militarnym, poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i po prostu pod względem ludzkim” –  dodał.

Wskazał, że Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia.

„Niech to wsparcie otrzyma, także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że w ramach UE taka decyzja zapadnie i że wkrótce Ukraińcy będą mogli cieszyć się tym poczuciem otwartości ze strony Zachodu na nich, że są mile widziani, są oczekiwani, jako kandydat do UE, jako ci, którzy świadomie wybrali cywilizację zachodnią i rozwój zgodnie z zasadami demokracji, którymi rządzi się Europa Zachodnia, do której w sposób zdecydowany chcą należeć, co pokazują w tej chwili, przelewając krew, za to, by mogli to robić, a nie znajdować się w rosyjskiej strefie wpływów” – zaznaczył Andrzej Duda.

Przekazał, że podczas spotkania z prezydentem Estonii rozmawiali m.in. na temat współpracy gospodarczej, rozwoju infrastruktury pomiędzy naszymi krajami, przyszłych połączeniach gazowych, jak i tych drogowych oraz kolejowych.

„Mamy nadzieję, że wzrastająca w ostatnim czasie wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Estonią, także wymiana firm, gdzie Estonia, przodująca w dziedzinie nowoczesnych technologii IT, będąca w absolutnie europejskiej awangardzie w tym zakresie, może znaleźć grunt do inwestowania w Polsce, z uwagi na świetnie wykształconych na naszych uczelniach specjalistów właśnie w zakresie informatyki, automatyki i wszystkich tych dziedzin, które gwarantują rozwój nowoczesnych technologii” – dodał prezydent RP.

Wyraził nadzieję, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Estonią, która „w ostatnich latach dynamicznie wzrasta, będzie się rozwijała nadal z pożytkiem dla obu naszych krajów i społeczeństw”.

Dodał, że oba nasze narody cierpiały ten sam los – narodów nie w pełni wolnych, nie w pełni suwerennych, a Polska nie była państwem w pełni niepodległym.

„To wszystko udało nam się odzyskać dopiero po 1989 roku, dopiero pod koniec XX wieku” – powiedział polski prezydent.

„Dzisiaj, kiedy obaj z panem prezydentem patrzymy na Ukrainę, a patrzyliśmy na nią z bardzo bliska – nie tylko w Kijowie, ale i w Irpieniu, i w Buczy (…), nie mamy żadnych wątpliwości, że nie tylko my musimy nieść Ukrainie i Ukraińcom pomoc w tym, aby się obroniła (…), rozmawiamy o tym z panem prezydentem, z naszymi koleżankami i kolegami na arenie międzynarodowej, staramy się działać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wskazał też, że podczas konferencji poświęconej między innymi kwestiom bezpieczeństwa, która odbędzie się jeszcze dziś, wraz z Alarem Karisem będą mówić o problemach, które obecnie dotykają naszą część Europy. Dodał, że podczas swojego wystąpienia będzie mówił o roli organizacji międzynarodowych w rozwiązywaniu konfliktów zbrojnych, a także w pomocy tym, którzy tymi konfliktami są dotknięci. Jak zaznaczył, m.in. o roli OBWE.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl