fot. PAP/EPA

Rosja zamierza nasilić bombardowania

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie gromadzą artylerię, żeby prowadzić ostrzał Czernihowszczyzny. Cały czas trwają także negocjacje w sprawie ukraińskich żołnierzy pozostających na terenie zakładów Azowstal. Minionej doby Ukraińcy przeprowadzili ponad 100 uderzeń na pozycje wojsk rosyjskich na południu Ukrainy.

Mija 2,5 miesiąca od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

– Strategiczna porażka Rosji jest już oczywista dla wszystkich na świecie, a nawet dla tych, którzy wciąż się z nimi komunikują. Rosja po prostu nie ma jeszcze odwagi, by to przyznać. Oni są tchórzami i próbują ukryć prawdę nowymi atakami rakietowymi, lotniczymi i artyleryjskimi. Naszym zadaniem jest walczyć, dopóki nie osiągniemy naszych celów w wojnie, aby wyzwolić naszą ziemię, naszych obywateli i zapewnić nam bezpieczeństwo – mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Rosjanie cały czas atakują obiekty cywilne. Uderzają również w miejsca, w których znajdują się dzieci, jak chociażby w szkołę w Czernihowie. W czwartek w obwodzie donieckim zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych. W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Nowogród Siewierski zginęły trzy osoby, a 19 zostało rannych. Nie wiadomo, jak wiele ofiar jest w Wołnowasze i w Mariupolu. W zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wciąż słychać strzały.

Miasto jest cały czas odcięte przez rosyjskie wojska. Wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk, poinformowała, że rozmowy z Rosją o wymianie rannych obrońców zakładów metalurgicznych dotyczą 38 ciężko rannych.

Z kolei przedstawicielka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Tetiana Łomakina, przekazała, że toczą się rozmowy o „drugim etapie operacji humanitarnej dotyczącej uratowania pracowników medycznych i osób rannych i że chodzi o około 500 osób”. Ukraina ponosi także ogromne straty materialne, również w infrastrukturze medycznej.

– W trakcie działań wojennych od 24 lutego wojska rosyjskie zniszczyły 570 placówek służby zdrowia. 101 szpitali zostało całkowicie zniszczonych. Co to jest? To jest nonsens, to jest barbarzyństwo – podkreślił ukraiński prezydent.

Rosyjskie bombardowania i ostrzały dotknęły także 1 635 instytucji edukacyjnych. 126 z tych obiektów zostało całkowicie zniszczonych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl