fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prof. Tomaszewski: Przyjmujemy Order Orła Białego z radością, z pokorą i z dumą

Przyjmujemy to odznaczenie z radością, z pokorą i z dumą zarazem – mówił w środę prof. Mieczysław Tomaszewski, zabierając głos w imieniu odznaczonych w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

„Przyjmujemy (odznaczenia) z radością, z pokorą i z dumą zarazem. Przyjmujemy je w dniu szczególnym, w dniu jednego z świąt w polskiej tradycji najpiękniejszych” – powiedział prof. Tomaszewski podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak mówił, w czasach Sejmu Czteroletniego, konstytucji 3 maja, nie obawiano się słów wielkich, wzniosłych.

„Dywizją naczelną ludzi aktywnych było horacjańskie +dulce et decorum est pro patria mori+, czyli +słodko i zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę+ poszerzone niebawem o +pro patria labor+ o pracę, działalność, twórczość z myślą i na rzecz ojczyzny” – podkreślił profesor.

„Jesteśmy szczęśliwi, że dane nam było w jakimś stopniu, w jakiejś dziedzinie próbować spełnić ten ideał ówczesny. Spełnić poprzez własne życie i poprzez przekazywanie ideałów pokoleniom następnym” – mówił prof. Tomaszewski.

„W dniu dzisiejszym chciałoby się zaintonować śpiew, który był niegdyś powszechny później zakazany, a dzisiaj wracający do naszej rzeczywistości (…). Chciałbym go zaintonować, przypomnieć: +Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie. Chciałbym dodać może nie tylko od siebie: +świeć naszej dobrej zmianie+” – powiedział profesor.

PAP/RIRM

drukuj